Jízda za T.G.M.
Publikováno: 30.10.2024
Jízda za T. G. M.
V pondělí 28. 10. 2024 jsme, za účelem připomenutí si vznik Československé republiky a uctění památky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, uspořádali vyjížďku veteránů.
Letošní rok se sjelo celkem 20 automobilů a 5 motocyklů. Začali jsme výstavou strojů v Litomyšli na Smetanově náměstí, pod věží. V 10:00 hodin jsme vyrazili přes náměstí k sokolovně k památníku obětem padlých za první a druhé světové války. Po nastoupení Četnické pátrací stanice k pomníku nám zazpíval Sbor paní a dívek a Mužský pěvecký sbor z Litomyšli písně Ach synku, synku, Československá národní hymna, Bodaj by vás vy mládenci a Já husárek malý. Následoval proslov od paní radní Petry Benešové, která nám připomněla, jak důležité je vážit si života bez války a utrpení. Na paní radní navázala, dalšími povzbuzujícími slovy, zástupkyně Veterán klubu Litomyšl, paní Dagmar Maruškinová, která ve svém proslovu zdůraznila, že žijeme ve městě, které dalo světu Bedřicha Smetanu, otce české hudby. Tento světový skladatel složil skladbu „Má vlast“. Skladbu, kterou zná každý z nás a která zní nejen jako oslava naší země, ale i jako příběh národa, který se musel vyrovnávat s překážkami, touhou po svobodě a naději na lepší budoucnost. Podobně lze také vystihnout tóny skladby „Vltava“, které staly symbolem české duše, plynoucí jako řeka, která překonává překážky a nikdy neztrácí směr. Za znění Československé národní hymny z úst Sboru paní a dívek a Mužského sboru jsme uctili památku T. G. M. položením květin a věnců k pomníku.
Po pietní ceremonii jsme, s pomocí Městské policie, v koloně vozidel pokračovali k bustě T. G. M. na náves Vlčkova.
Ve Vlčkově proběhl také pietní akt ve spolupráci s Četnickou pátrací stanici pod vedením Libora Kazdy. Sbor paní a dívek a Mužský pěvecký sbor pod vedením Petry Kubátové doprovodili akci hudebním doprovodem (totožně s Litomyšlí). Zástupkyně Veterán klubu Litomyšl, paní Dagmar Maruškinová, navázala proslovem a zdůraznila, že nestojíme jen na místě vzpomínek, ale i na místě, odkud hrdě hledíme do budoucnosti.
Děkuji všem, kteří se rozhodli tuto pěknou tradici zachovat a přijeli či přišli si připomenout oslavy „naší republiky“.
Zvláštní poděkování patří městu Litomyšl za pomoc při propagaci akce, vesnici Vlčkov za občerstvení pro účastníky, Četnické pátrací stanici z Pardubic, členkám Sboru paní a dívek a Mužskému sboru, Městské policii Litomyšl a v neposlední řadě Střední škole zahradnické a technické za vytvoření památných věnců.
Snad se nám podaří zachovat tuto tradiční slavnost i v roce 2025.
Bc. Alena Fabián Maruškinová
Předsedkyně VKL