Veterán klub Litomyšl
CZ EN
Veterán klub Litomyšl, z.s.
Vodní valy 1189
Litomyšl 570 01

IČO: 01390317
E-mail: info@veteranklublitomysl.cz

Co nás čeká na letošním ročníku Vzpomínkové jízdy?

Publikováno: 06.08.2020

I letošní ročník Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy bude plný zážitků.

Jako malou ochutnávku toho, co účastníci či přihlížející diváci zažijí, v kostce nastíní tento článek.

V pátek v brzkých odpoledních hodinách se budou na obou zámeckých nádvořích postupně sjíždět překrásná historická vozidla. Letos je registrováno více jak sto vozidel vyrobených do roku 1948. Určitě se bude na co koukat. Od vozů domácí produkce diváci uvidí i mnohé zahraniční značky. Zastoupeny budou vozy anglické, francouzské, německé, ale i zámořské - převážně americké.

S blížícím se setměním se řidiči se svými miláčky nachystají na velmi neobvyklou, leč poutavou jízdu noční Litomyšlí. Diváci je mohou obdivovat hlavně na Smetanově náměstí, kterým projedou hned dva krát.

V sobotu kolem půl deváté mohou diváci sledovat start historických vozidel do spanilé jízdy. Ke každému vozidlu bude přednesen krátký komentář. Řidiče bude čekat bez mála 100 km dlouhá trasa rozdělená do dvou etap. První etapa zavede vozidla do Žamberka k návštěvě Muzea parních strojů a technologií, kde budou historický vozidla k vidění od 10:00 - 12:30. Program druhé části trasy začne v Líšnici na Babiččině statku po jedné hodině odpolední. Kolem druhé hodiny tam předvede Četnická pátrací stanice Pardubice ukázku řešení dopravní nehody v dobách první republiky.

Návrat vozů do Litomyšle čekejme po třetí hodině. Vozidla budou pro diváky vystavena do večerních hodin. Areál zámku se bude uzavírat pokaždé ve 22 hodin. Výstavu historických vozidel po všechny dny doplní výstava historických kočárku paní Renaty Glänznerové a krásný dobový klobouk bude možné pořídit ve stánku kloboukového klubu Dantes z Brna.

Mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední je nachystána ve druhém zámeckém nádvoří módní přehlídka, kterou nám předvede brněnský Salón první republiky. Téma přehlídky je „Elegance a styl první republiky (1918-1939)“. Přehlídka představuje „zlatou“ éru tzv. první republiky. Chcete vědět, jak se v této době oblékaly nejen hvězdy stříbrného plátna? Jak přísná byla etiketa odívání? Na přehlídce budou předvedeny modely zhotovené přesně podle dobových střihů a módních katalogů, ale také originály ze soukromé sbírky, včetně klobouků, kabelek a dalších doplňků. Součástí přehlídky jsou rovněž dobové účesy a líčení. Můžeme se těšit nejen na běžné denní a odpolední oděvy, ale také na velké plesové toalety. Během přehlídky uvidíme minimálně 20 modelů.
Vzhledem k letošnímu 120. výročí od narození Elišky Junkové, budou do přehlídky zařazeny modely připomínající Elišku Junkovou. Určitě bude na co se dívat a sbírat inspiraci.

Večer čeká účastníky vyhlášení výsledků Vzpomínkové jízdy a předávání pohárů.

V neděli ráno po deváté hodině jsou všichni občané zváni do Kongresového sálu na Zámek na Besedu s Vladimírem Junkem. Pan Junek si přichystal přednášku s názvem Dvacátým stoletím s Eliškou Junkovou. Zájemcům může Vladimír Junek podepsat knihy, které si hosté dovezou anebo zakoupí v našem registračním stánku. Po dobu přednášky bude vystaveno státní vyznamenání za zásluhy paní Elišce Junkové – Khásové in memoriam, které 28. 10. 2019 ve Vladislavském sále převzal z rukou prezidenta republiky Ing. Vladimír Junek.

Během nedělního dopoledne bude možné shlédnout v posledních chvilkách vystavená historická vozidla.

 

Mapka trasy sobotní spanilé jízdy

< Zpět